Вторник, 11 Юли 2023 17:53
Голяма драма, страхотен характер и България тръгна с победа на европейското
Снимка CEV

Такива мачове каляват стоманата! Женският национален отбор на България до 17 години стартира по великолепен начин европейското първенство - 3:1 (25:23, 15:25, 25:23, 30:28) над Нидерландия. И в трите гейма, които спечелихме трябваше да показваме характер. А последният беше като по филм на Хичкок.

Двубоят започна много напрегнато и равностойно. Двата тима се преследваха в точките до 7:7. Тогава България направи три поред и за първи път се откъсна. Преднината ни продължи да расте и стана 17:12. В този момент мече нямахме право да изпуснем гейма. Нидерландките обаче не се предадоха. Успяха да съкратят пасива си дори до една точка - 23:24. След като изпуснахме три геймбола, затворихме частта с 25:23.

Във втория гейм интрига реално нямаше. "Лалетата" Поведоха рано и не ни позволиха дори да помисли за нещо повече. Последното равенство бе в самото начало - 2:2. Нидерландия през цялото време увеличаваше преднината си и спечели убедително с 25:15.

Третата част тръгна устремно за България. Първите 3 точки бяха наши. Толкова силно заиграхме, че поведохме с 9:3. След това държахме дистанция с 13:7. Опасното стана, когато Нидерландия ни доближи на две точки 15:13. Българките се стегнаха и пак взеха сериозен аванс с 20:15. Отново ни се наложи да показваме характер. Съперничките стигнаха до 23:22. Изпуснахме един геймбол, но бяхме безпогрешни при втория - отново 25:23.

Четвъртата част беше изключително оспорвана. Двата отбора си разменяха точки и трудно стигаха до сериозен аванс. Драмата беше пълна до самия край. Нидерландия поведе с 23:21 и гледаше към тайбрека. Тогава българките направиха три поредни точки стигнаха до мачбол -24:23. Никой от съперниците обаче не се предаваше. Започнаха да се редят равенства в играта на нерви. И пак! България беше господарят на терена - 30:28. Момичетата, избрани от треньора Владислав Тодоров, с право могат да се нарекат лъвици.

По-рано в друг мач от групата Италия победи Полша с 3:2 (23:25, 25:14, 25:17, 23:25, 15:10).

Утре България играе втори двубой в групата срещу Грузия от 13 ч.