Снимки: НВЛ/startphoto.bg

С наближаването на края на редовния сезон, емоциите в Ефбет Супер Волей стават все по-завладяващи. В първите двубои от 20-ти кръг, фаворитите от Хебър продължиха без грешка, а вечните съперници- Левски и ЦСКА, надвиха Добруджа и Берое. Нефтохимик пък се справи без проблеми с Раковски 1964, а Марек пречупи Славия.

Ефбет Супер Волей

Марек Юнион Ивкони 3-1 Славия (25-19, 22-25, 25-21, 25-18)

Mарек Юнион Ивкони успя да надвие с 3-1 столичния Славия в мач от 20-ти кръг от мъжкия ни елит. Дупничани наложиха своята воля пред 50 зрители, въпреки опитите на славистите да върнат обратно интригата в мача след като изравниха при 1-1 гейма. След оспорван трети гейм и игра точка за точка, домакините поведоха с 2-1, а в четвъртия нямаха особени трудности и се поздравиха с крайния успех.

Като цяло, състезателите на Найден Найденов бяха по-добри в различните волейболни компоненти - 51 на 38 атаки, седем на четири аса, 14 на осем блока. Марек играха по-чисто и откъм собствени грешки (25 към 33 на Славия).

Цветелин Цветанов от отбора-победител завърши като топ реализатор с 20 точки.

Берое 1-3 ЦСКА (23-25, 26-24, 19-25, 20-25)

След загубата от Дея волей преди два дни, ЦСКА се върна на победния път, преодолявайки с 3-1 гейма отбора на Берое.

След като поведоха с 1-0 гейма, “армейците” допуснаха леко отпускане и след оспорвана борба загубиха втория гейм. Силите на Берое обаче не стигнаха за повече, като ЦСКА се възползва от своите възможности и се поздрави с победата.

Решаващи за “червената” победа бяха 13те блока (към три за Берое) и малко по-доброто представяне в атака (57 на 53). Берое пък записа седем аса, а ЦСКА шест.

Египетската звезда на ЦСКА - Реда Хайкал, “избухна” с 30 точки, ставайки топ реализатор в мача.

Левски София 3-0 Добруджа 07 (25-22, 25-21, 26-24)

В един от многоочакваните двубои от 20-ти кръг, столичният Левски записа чиста победа 3-0 над Добруджа 07. Състезателите на Андрей Жеков старираха по-добре в мача, взимайки първия гейм. Въпреки опитите на гостите да внесат напрежение, преследвайки гостите си в резултата през цялото време, сините удържаха на “щурма”. Добруджа започна по-добре във втория гейм, но Левски успя да обърне нещата в своя полза при 13-13 и след това поведе. Напрегнат беше третият гейм, в който добруджанци успяха да притиснат максимално съперника, но столичани показаха здрави нерви и затвориха в три сета.

По-добрата игра в атака се оказа ключова за положителния резултат за левскарите - те успяха да запишат 12 повече атаки (44 на 32). В останалите елементи, и двата тима показаха по-скоро равностойна игра - 10 на девет блока, един на четири аса. Добруджа направи грешка повече (22 на 21).

Гордан Люцканов със 17 точки стана най-резултатен за своя отбор, Левски.

thumbnail 855720220311182601

Пирин 0-3 Хебър (16-25, 20-25, 18-25)

Хебър не допусна изненади срещу един от фаворитите тази година в Ефбет Супер Волей. Българският шампион остана непобедим, и се справи без проблеми с един от претендентите за първите места в елита.

Пазарджиклии доминираха на терена през цялото време, като взимайки лидерската позиция от началото на двубоя, не изпуснаха инициативата до последния реферски сигнал.

По-силната игра на сервис (шест аса към един) и на блок (девет към три) се оказа ключова за победата, тъй като в атака, и двата тима се представиха добре - с по 41 атаки.

Брадли Гънтър и Тодор Алексиев записаха по 14 точки, а наградата за най-полезен играч отиде при Гънтър.

thumbnail 155720220311190407

Нефтохимик 2010 3-0 Раковски 1964 (25-17, 25-13, 25-18)

Нефтохимик не остави шансове на Раковски 1964, и два кръга преди края на редовния сезон, записа категорична победа с 3-0.

Бургазлии контролираха случващото се на терена през всичките три гейма, като в нито един момент Раковски не успя да притесни съперника, нито да заеме лидерска позиция.

Статистически, домакините надиграха своите гости на всички елементи, освен на блок, където Раковски завърши с шест успешни действия на този елемент (към три за Нефтохимик). Състезателите на Николай Желязков пък показаха класа в атака (37 на 28), и записаха девет аса (към два).

Гостите имаха проблеми и с прекалено много собствени грешки - 26 към 12 за Нефтохимик.

Юлиус Фиркал беше над всички с 16 точки до своето име.

Демакс Лига

След като Варна ДКС осигури своето място на полуфиналите в тазгодишното издание на Демакс Лига, този петък това направиха и отборите на ЦСКА, Марица и Казанлък Волей.

Полуфинални двойки:

Варна ДКС - Марица

ЦСКА - Kaзанлък

“Армейките” продължават напред след победна серия от 2-0 срещу старозагорския “Берое”. Moмичетата на Юлия Иванова записаха успех с 3-0 в първия двубой между двата тима, а днес се наложиха след 3-1. Състезателките от Града на липите успяха да покажат борбен дух във втората среща, но въпреки че изравниха при 1-1, това не беше достатъчно за различен резултат. За да продължат напред в надпреварата, ЦСКА ще трябва да отстранят отбора на Казанлък. “Розите” от успяха да се справят с Локомотив Нидо, също в серия от 2-0 победи.

Пловдивският “Марица” пък за пореден път демонстрира своята класа, отстранявайки варненския Перун, след 2-0 победи в четвъртфиналната плейфона серия. Действащите шампионки се справиха безпроблемно във втория си мач срещу аутсайдерките в женския ни елит, като варненки в нито един момент не затрудниха състезателките на Борислав Крачанов.

Така, в своя полуфинален двубой и по пътя си към защита на титлата, маринчанки ще срещнат тима на Варна ДКС, с когото спориха за Купа България 2022 и чийто тим отстраниха на финала, грабвайки отличието.

Висша лига

Започна и плейофната фаза във Висша лига, която да излъчи новия член на Ефбет супер волей от сезон 2022/23. 4 отбора от Изток и 4 от Запад кръстосват шпаги в срещи "на кръст" до 2 победи от 3 срещи, като серията започна този петък 11 март и ще приключи на 16 март. Победителите от 4-те двойки продължават към полуфиналите от 19 до 24 март, а финалът на Висша лига ще бъде на 29 март.